Každý den nové trendy a barevné inspirace pro vaše bydlení.

Poklad, který roste rovnou pod nosem! Poznejte sílu křenu

Post date:

Author:

Category:

Na jeho sílu spoléhali i naši předkové. Zjistěte, co všechno nabízí obyčejný kořen křenu.

Na začátek je třeba přiznat, že v zahradách se často považuje za plevel, jejíž zbavit se není vůbec jednoduché. Pěstujeme ho však i cíleně a tehdy se snažíme dosáhnout co nejrovnější kořeny. Ty využívali už i naši předkové.

Pokud vám neroste v zahradě nejčastěji ho naleznete růst v blízkosti potoků a v příkopech. Musíte si však s sebou vzít pevnější a delší lopatku. Zejména v zimě oceníte jeho léčivé účinky.

Podlehněte jeho chuti

Křen selský je víceletá mrazuvzdorná rostlinka, z níž kořen s oblibou připravujeme k pečeným žebrům, kolenu či jinému pečenému masu. Můžete ho také mrazit, nakládat, připravit z něj pomazánky či omáčky. Také se z něj připravuje sirup, víno, mastičky či tinktury.

Může pomoci i při léčbě infekce močových cest. zdroj: Shutterstock
Může pomoci i při léčbě infekce močových cest.
Kořen může dorůstat do délky i 30 cm z venku má nažloutlý uvnitř je bílý. Pokud máte rádi jeho pikantní chuť, tak jej můžete vysadit například k bramborám, které bude chránit před škůdci. Nezapomeňte kořeny však vybírat, abyste ho neměli plnou zahradu.

úžasné účinky

Kromě specifické chuti nabízí křen i vynikající léčivé účinky. Pro vysoký obsah vitamínu C prospívá imunitnímu systému. Kromě C-čka v něm najdeme vitamín A, B a K. Z minerálů můžeme zmínit fosfor, draslík, hořčík, sodík a další. Křen má také antibakteriální účinky, můžete si ho dopřát, když vás trápí zánět močových cest. Rovněž je vhodné sáhnout po něm i po léčbě antibiotiky, protože pozitivně ovlivňuje střevní mikroflóru.


Křen prospívá trávení.
Podporuje trávení a vstřebávání živin.

Díky silicím, které obsahuje je výborný na i při rýmě a nachlazení, protože pomáhá uvolňovat hlen.

Z venku ho můžete využít k přípravě obkladů, které pomáhají při bolesti hlavy či revmatismu. Připravíte je jednoduše kousky očištěného křenu stačí s máslem zabalit do čistého plátna a přiložit na místo, které potřebujete.

Po kořenech křenu často sahaly naši předkové. zdroj: Shutterstock
Po kořenech křenu často sahaly naši předkové.
křenový sirup

Kořen křenu očistěte a nahrubo nastrouhejte. Dejte do zavařovací sklenice a zalijte medem tak, aby zakryl křen. Pohár zavřete a postavte na teplé místo. Druhý den šťávu přeceďte do tmavé láhve. V lednici vydrží asi 6 dní. Užívejte 3krát denně čajovou lžičku jako prevenci nachlazení nebo při kašli. Protože má dost ostrou chuť, není vhodný pro děti.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -