Každý den nové trendy a barevné inspirace pro vaše bydlení.

Prostor jen pár čtverečních metrů. Drobné domy jsou velký fenomén

Post date:

Author:

Category:

Tiny houses jsou podle mnoha výhodné.

V tiché ulici mezi rodinnými domy ve Vrútkách stojí zvláštní domeček. Má rozlohu méně než dvacet čtverečních metrů, je téměř celý ze dřeva a na jeho místo ho přesunuli na kolech.

Známý je také jako první „tiny house“, tedy drobný dům, na Slovensku. Postavili ho Barbora a Tibor Bogdanovci, kteří se inspirovali tiny house hnutím pocházejícím z USA.

„Rozhodnutí postavit tiny house přišlo postupně. Byla to kombinace ekonomických, ale i ekologických důvodů,“ říká dvojice pro SME.

Hnutí drobných domů vzniklo v 70. letech, ale masivnější se rozšířilo po krizových letech 2007 a 2008, když lidé začali hledat dostupnější bydlení s ohledem na finanční situaci, ale i ekologii a minimalismus.

Obzvláště oblíbené je toto hnutí v USA, Austrálii či na Novém Zélandu. Popularitu mu dodávají různé televizní show, v nichž lidé předvádějí své drobné domky nebo vysvětlují, jak si je svépomocí postavit, zároveň mu pomáhají i sociální sítě, na kterých se s oblibou šíří stylové záběry útulných interiérů.

Není divu, že se fenomén takového bydlení dostává ik nám, přestože je stále jen v začátcích.

Barbora a Tibor se po skončení vysoké školy nechtěli zavázat na dlouhá léta hypotékou a zároveň nechtěli jít do podnájmu.

„Došlo nám, že pokud postavíme něco v ceně dvouletého nájmu, tak se nám to vyplatí více a zároveň nám zůstane chata do budoucna. Velmi se nám líbila možnost mobility, ale i energetické soběstačnosti. Neplatí za vodu a elektriku a za topení pouze minimum je obrovské plus v této nejasné době. Zároveň jsme mohli použít přírodní materiály, protože v malém prostoru jsme si je uměli dovolit, „říká Barbora.

Architektka a strojař si malý domek navrhli i postavili sami.

„Původně jsme uvažovali nad stavbou mobilního domu. Ten však ve srovnání s tiny house potřebuje mnohem více povolení a je při něm více komplikací s přepravou. S tiny house můžeme parkovat na pronajatém pozemku, který nemusí být stavební. Oproti maringotce a karavanu má mnohem lépe izolované stěny a je vyšší, čímž dodává interiéru pocit vzdušnosti, „doplňuje Tibor.

Dvojice tvrdí, že bydlení v drobném domě určitě není pro každého, jde však o výbornou alternativu na několik let, aby si člověk mohl našetřit do budoucna. Bogdanovci takto žijí už dva roky. Na otázku, zda se dva lidé v omezeném prostoru necítí stísněně, odpovídají jednoznačně.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -