Každý den nové trendy a barevné inspirace pro vaše bydlení.

Architektka: Námořnické a dinosauří dětské pokoje? Je to kýč

Post date:

Author:

Category:

Lucia Dalošová Vondrášková vysvětluje, jak zařídit dětský pokoj.

Příští prvák bude od září potřebovat psací stůl a k němu novou židli. Pokud je právě toto léto čas, kdy se pouštíte do zařízení dětského pokoje, přečtěte si, jak na to. Jakým kritériím by mělo odpovídat pracovní místo pro žáka, vysvětluje architektka LUCIA DALOŠOVÁ Vondrášková.

Jaké místo v domě by měla mít dětský pokoj – patří do noční nebo do obývací části domu, kde je větší ruch?

Ideální řešení je, pokud mají děti hernu a ložnici. Hernu, která se časem změní na studovnu, by měli mít v denní části, ložnici v noční.

Takový ideální stav je však málokdy možný. Pokud se přesuneme z ideálního do reálného světa, dětský pokoj doporučuji umístit do noční části.

Aby děti nerušil ruch z obývacího pokoje, kde je zapnutý televizor, případně kde večer sedí návštěva. Dětský pokoj by měl být blízko ložnice, zejména pro menší děti, které se ještě občas v noci budí a potřebují vědět o blízkosti rodičů.

Inspirace – dětský pokoj
Na co všechno je třeba myslet při zařizování dětského pokoje – jaké všechny funkce má tato místnost plnit?

Dětský pokoj je útočištěm, celým světem pro malou osobnost, která se formuje a kterou formuje i prostředí, ve kterém vyrůstá. Učí se vnímat prostor, hezké věci, estetiku, nepořádek, systematičnost.

Je to prostor, kde tráví většinu času – herna, obývací pokoj, kde si vodí návštěvy, ložnice, šatník. Toto je třeba mít na zřeteli již při návrhu pokoje, při výběru materiálů, nábytku, vhodných barev. Pokud si rodič neví rady, může se obrátit na interiérového architekta.

Z kterého konce tedy začít při úvahách o dětském pokoji?

Třeba brát v úvahu, že do jistého věku dítě většinu času tráví na zemi – hrou, skládáním, čtením.

Až postupně přesouvá své činnosti za stůl. Do toho čtvrtého ročníku na základní škole převládá podlaha, kde by mělo mít dost prostoru na hru.

Na stěny doporučuji použít spíše teplé odstíny například v kombinaci se dřevem, které dodá pokoji správnou pohodu. Klidně můžeme do dětského pokoje zvolit i šedou v její teplé škále.

Mnozí rodiče mají tendenci dávat velmi výrazné barvy do dětského pokoje, což vůbec nedoporučuji. Barvy jsou v pořádku, ale spíše jemné, výrazné působí rušivě až agresivně. Výrazné ať jsou v dětském pokoji doplňky. Trendem jsou už pár let tapety, ať už abstraktní geometrické vzory, ale objevují se i romantické květinové vzory.

Podlaha by měla být snadno udržovatelná, doporučuji dřevo, laminát, vinyl nebo PVC, na to sektorové koberce. Dítě se na nich může hrát, v případě potřeby se dají snadno vyčistit.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -