Každý den nové trendy a barevné inspirace pro vaše bydlení.

Orchidej má na listech fleky? Víme, co děláte špatně při pěstování

Post date:

Author:

Category:

Fleky na listech mohou mít různou příčinu a určit ji správně vyžaduje lepší poznání příznaků. Ve většině případů však stačí zlepšit pěstitelské podmínky. Zde je přehled těch, se kterými se při pěstování orchidejí nejčastěji setkáváte.

Nadměrná zálivka a rosení

Hnědé nebo černé, promáčknuté a suché fleky, které se rozšiřují, značí houbovitou nemoc černou fľakatosť. Vzniká postřikováním listů nebo nadměrnou zálivkou v období odpočinku rostliny (většinou je to spojeno s nedostatkem světla a chladem). Příčinou může být i vysoká vzdušná vlhkost při nedostatku pohyby vzduchu.

řešení

Napadené listy odřízněte dezinfikovaným nožem, rostlina izolujte a zlepšete pěstitelské podmínky. Orchidej přestaňte rosit vodou a zajistěte jí více svěžího vzduchu. Pokud je napadení rostliny výraznější, musíte použít fungicid.

Fleky na listech. zdroj: pinterest.com
Ekotip

Alternativa chemie je skořice. Smíchejte jednu čajovou lžičku s vodou v malé šálku. Intenzivním mícháním vznikne suspenze, kterou naneste širokým štětcem na listy. Kromě napadených listů ošetřete zbytek rostliny.

Pečujte o ně správně zdroj: profimedia.sk
Hnědé fleky na květech

Hnědé fleky se mohou objevit i na květech. V tomto případě jde o houbovou chorobu Botrytis – plíseň šedou. Příčinou je vysoká vzdušná vlhkost a nedostatečné větrání. Zvýšené Nebezpečí infekce je také, pokud se rostliny dotýkají okenního skla, na kterém se tvoří kapky z vypařování.

řešení

Rostlině zajistěte optimální podmínky a případně ji ošetřete dostupnými fungicidy.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -