Každý den nové trendy a barevné inspirace pro vaše bydlení.

Koronakríze nahrává růstu cen nemovitostí. Po růstu přijde pád.

Post date:

Author:

Category:

Proč?

Kvůli nedostatku jiných možností na utrácení přesměrovat svou pozornost na nemovitosti více investorů. To ještě urychluje růst cen. Cenové bubliny v některých městech jsou očividné.

Restrikce spojené s pandemií COVID-19 sice negativní zasáhly celou řadu odvětví, ale paradoxně nahrávají ve prospěch růstu cen nemovitostí. Při poslední finanční krizi z roku 2008 po pádu banky Lehman Brothers přitom realitní trh reagoval přepadem a globální si odepsal více než 10 procent ze své hodnoty.

Jenže momentálně je situace jiná. Jelikož omezení vlád související s ochranou veřejnosti okresali možnosti na utrácení za cestování, různé kulturní akce, ale i hromadné sportovní aktivity a celou řadu dalších činností, pozornost veřejnosti se tak podle časopisu The Economist soustřeďuje na hledání možností investic do nemovitostí. Spolu s expanzivní politikou centrálních bank a dalšími opatřeními v některých státech jako zvýšení dotaci na bydlení, snížení / odklad platby daní to může být jedním z důvodů, který pomáhá cenám směrem nahoru.

Například v USA rostly ceny nemovitostí během tří „nejhorších“ měsíců po vypuknutí pandemie více než to bylo během tří nejlepších měsíců před vypuknutím poslední finanční krize. Jak dále uvádí The Economist, ceny nemovitostí v zemích G7 se ve 2. čtvrtletí 2020 zvýšily o 5 pět procent. Například v Německu vzrostly až o 11 procent.

Zvýšení zájmu o hypotéky je způsobeno i lepším úročením úvěrů. Zatímco Evropská centrální banka drží základní úrokovou sazbu na 0 již od března 2016 a nezměnila ji ani po vypuknutí krize, Americká centrální banka Fed snížila pásmo z 1,50 až 1,75 na 0 až 0,25 procenta a Bank of England z 0 , 75 na 0,1 procenta. Pokles sazeb v jednotlivých zemích tak způsobil i nižší úročení hypoték, které i přes lokálnímu zpřísňování podmínek přitahuje zájem veřejnosti o vlastní bydlení nebo investici do dalších nemovitostí.

Dalším faktorem, který mohl přispět k růstu zájmu o koupi nemovitostí je i fakt, že pandemie s sebou přinesla potřebu a rozšíření práce z domu, tedy tzv. home office. Spolu s tím, jak lidé tráví více času ve svém bytě nebo domě se samozřejmě zvyšují i ​​jejich nároky na komfort.

Naděje množství realitních investorů, na to, že nástup koronakrízy stlačí ceny nemovitostí dolů a budou si tak moci dovolit investovat za výhodnějších podmínek, se zatím rozplynul v dálce. Samozřejmě, v úvahu je třeba vzít i fakt, že ceny nemovitostí můžeme zařadit mezi zpětný hospodářský faktor, což znamená, že ekonomický pokles odrážejí s určitým zpožděním. Je tedy pravděpodobné, že pokles zájmu a cen teprve přijde. Proč?

Spolu s růstem cen se zvyšuje i riziko realitních bublin. Navíc vzrostla nezaměstnanost a pracovní vyhlídky do budoucna v aktuálním období nejistoty také nejsou ideální. Podle roční studie UBS Global Real Estate Bubble Index z konce září 2020 analyzující 25 velkých měst po celém světě jsou výrazně nadhodnocené ceny nemovitostí až v polovině zkoumaných míst. Ze studie, kterou realizoval UBS Global Wealth Management vyplývá, že Eurozóna je regionem s nejvíce přehřátými trhy s bydlením. Na prvních příčkách se umístily Frankfurt a Mnichov. Za nimi následuje Toronto, Hongkong, Paříž, Amsterdam a Curych, (naopak podhodnocené ceny nemovitostí lze nalézt v Chicagu).

Přehled nadhodnocených a podhodnocených cen nemovitostí v 25 městech po celém světě v roce 2020Prehľad nadhodnocených a podhodnocených cen nemovitostí v 25 městech po celém světě v roce 2020 (Graf: UBS Global Real Estate Bubble Index)
V posledních čtyřech kvartálech se zrychlil průměrný roční růst cen upravený o inflaci v analyzovaných městech, což v důsledku vzestupu práce z domova pravděpodobně nebude udržitelné. Klesá totiž potřeba obyvatel nacházet se přímo v centru měst, což může mít z dlouhodobého hlediska zejména s ohledem na předpoklad dalších vln pandemie za následek tlak na ceny nemovitostí směrem dolů.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -spot_img