Každý den nové trendy a barevné inspirace pro vaše bydlení.

Ceny nemovitostí stále rostou. Řešením pro lidi budou státní nájemní byty

Post date:

Author:

Category:

Pro mnoho lidí se státní nájemní byty možná stanou jediným řešením jejich bytové otázky do budoucnosti. Důvodem je momentální stav na trhu s nemovitostmi. Ten jako kdyby vůbec nereflektoval současnou situaci.

Ceny všech nemovitostí stále raketově rostou.

Pandemie koronavirus paralyzovala téměř všechny oblasti našich životů. Překvapivě, jednou z těch oblastí, které nezasáhla, je realitní trh. Člověk by si pomyslel, že v době zhoršující se ekonomické situace, propouštění a klesajících mezd bude koupě nemovitostí to poslední, co lidé řeší. Opak je pravdou.

Bytů je stále málo, i proto jejich ceny vytrvale rostou, platí to hlavně pro novostavby. Nedostatek bytů způsobuje, že zejména mladí lidé s touhou osamostatnit se nemají kde bydlet. Ceny nemovitostí určených k bydlení ve 3. čtvrtletí meziročně vzrostly o 8,5%! Nejvyšší ceny jsou v Bratislavě za novostavby. Jen v hlavním městě zároveň chybí cca 40 tisíc bytů. Podle odborníků pokles cen na realitním trhu nemáme čekat ani v nejbližším období. Což je pochopitelné – za uvedených podmínek, kdy poptávka stále převyšuje nabídku, developeři nemají nejmenší důvod, aby šli s cenami dolů.

Vzít si hypotéku v dnešní době je pro mnohé rodiny absolutně nereálné. Pro banky je stále množství lidí málo bonitních a podmínky získávání hypoték jsou pro mnohé stále obtížnější. Finanční instituce jsou při schvaľovačkách opatrné. Např. při průměrném dvojizbáku v bratislavském kraji v hodnotě cca 200 000 eur vychází měsíční splátka hypotéky přibližně 650 eur, pokud ještě přidáme, že byt třeba zařídit, platit nájemné, elektřinu, jiné rodinné výdaje, stravu, je taková částka pro běžnou rodinu likvidační.

Vyplývá z toho jediné, a to, že při výše uvedených cenách, bude dostupné nájemní bydlení se státem garantovaným nájemným životně důležité pro nemalou část naší společnosti. Vypadá to tak, že projekt výstavby nájemních bytů, se kterým přišlo hnutí Jsme rodina, bude ještě důležitějším, jak jsme si v jeho začátcích mysleli.

Na to, aby výstavba nájemních bytů mohla začít, je třeba udělat několik zásadních legislativních opatření. Novela zákona o veřejných zakázkách již byla představena, na změně stavebního zákona se intenzivně pracuje a jeho nové znění by mělo být předloženy do parlamentu začátkem příštího roku. Jen před pár dny byla v parlamentu schválena také novela zákona o Státním fondu rozvoje bydlení, zaměřená výslovně na podporu výstavby a pořízení nájemních bytů. Základní legislativní předpoklady pro to, aby se projekt výstavby stal skutečností, se tedy postupně uvádějí do života.

S rostoucími cenami komerčních bytů sice nevíme nic udělat, ale víme lidem pomoci jinak. Pomoci jim slušně bydlet a za rozumné ceny. Toto bude pravděpodobně jedna z nejžádanějších požadavků stále většího počtu lidí v nejbližší budoucnosti. Nové zákony a změny legislativy jsou nebo brzy budou v platnosti, takže výstavbě nájemních bytů by již v příštím roce nemělo nic stát v cestě.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -