Každý den nové trendy a barevné inspirace pro vaše bydlení.

Milujete květiny? Jaký materiál pro výrobu květináčů je nejlepší?

Post date:

Author:

Category:

Květiny svou křehkou krásou dokáží pozvednout dojem z každého interiéru. Jsou okrasné nejen svými listy a květenstvím, ale i květináče jsou důležitým prvkem pro zařízení místnosti. Takový drobný detail může skvěle doplnit celý styl. Víte, ale které květináče jsou pro vaše květiny ty nejlepší?

Jaké existují materiály pro výrobu květináčů?

Nejčastěji se květiny prodávají v plastových kontejnerech a květináčích. Ty jsou lehké, vhodné pro přepravu, ale nejsou dlouhodobě vhodné pro pěstování. Existuje větší riziko zahnívání kořínků a vzniku plísní. Oblíbené jsou hliněné, terakotové, ale například i dřevěné květináče a truhlíky. Na ven se nejčastěji používají truhlíky v mnoha velikostech, jež jsou bohužel velmi často také plastové, či betonové, které ovšem příliš pěkně nevypadají.

Jistě má každý materiál, který je použit na výrobu květináčů svoje výhody a nevýhody. Již zmiňované plastové a sklolaminátové květináče nás zaujmou především svou lehkostí, snadnou přepravou a především svou nižší pořizovací cenou.

Betonové květináče

Betonové květináče se velmi často používají na místa, kde máme jistotu, že s nimi příliš manipulovat nebudeme. V mnoha místech se betonovými květináči vymezuje doprava. Ve městech se umísťují na místa, kam by neměla jezdit auta.

Terakotové květináče

Terakotové květináče jsou často velmi drahé, mají pro rostliny výhodu v tom, že jim umožňují „dýchat“. Jsou však velmi křehké. Na předzahrádky se celkem často umísťují soupravy terakotových květináčů, které vypadají, jako by je někdo vyhrabal z archeologického naleziště. Tvoří to velmi zajímavou kompozici. Bohužel to však chce velmi opatrný výběr květin k osazení, aby výsledný dojem nepůsobil kýčovitě.

Dřevěné květináče a truhlíky

Přírodní materiály, jako například dřevo jsou pro výrobu květináčů voleny jen zřídka, ale mají také své klady. Dřevěné květináče jsou vyrobeny z různých druhů dřeva – nejběžnější je růžové dřevo, cedr, jedlovec, jedle a borovice. Z těchto stromů se nařežou prkna a trámy, aby se vyrobilo řezivo. To se poté vytvrzuje a upravuje po dobu několika měsíců, aby se zvýšila vodotěsnost a pevnost květináče.

Dřevěné květináče jsou vyrobeny z přírodního materiálu a nepředstavují hrozbu pro zdraví rostlin. I když jim musíte věnovat zvýšenou péči, vynahradí vám to svou něžnou krásou. A jako bonus jsou příznivé i pro životní prostředí.

Kovové květináče

Na trhu jsou různé druhy kovových květináčů, nejběžnějšími materiály pro jejich výrobu jsou ocel, hliník, zinek a měď. Kovové materiály nejsou porézní, a proto pro zajištění dobré drenáže vyvrtejte na dně otvory, aby mohla odtékat voda a vytvořilo se dobré proudění vzduchu. Kovové nádoby jsou extrémně pevné a odolné. Neštípají se, nepraskají ani neškrábou a lze je bez problémů ponechat venku, aby stárnutím získaly svou patinu. Pozinkovaná ocel bude odolnější vůči povětrnostním vlivům ve srovnání s jinými květináči na vaší zahradě.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -